Новини

HR trendy v roku 2024

V oblasti ľudských zdrojov sa tento rok niesol v znamení zmien, ktoré reagovali na globálne trendy, technologické inovácie a meniace sa potreby zamestnancov. Aké boli kľúčové HR trendy, ktoré formovali pracovné prostredie v roku 2024?

Hybridné modely práce

Flexibilita sa v roku 2024 stala nevyhnutnosťou. Firmy pokračovali v trende z predchádzajúceho roka a naďalej zavádzali hybridné modely, pri ktorých zamestnanci kombinujú prácu z kancelárie a domova. Tento prístup pomáha zvyšovať produktivitu, spokojnosť zamestnancov a zároveň minimalizovať náklady spojené s prevádzkou kancelárií.

Dôraz na well-being zamestnancov

Mnohé spoločnosti si uvedomujú, že duševné zdravie a pohoda zamestnancov sú veľmi dôležité. Preto firmy investovali do programov, ktoré podporujú fyzické a psychické zdravie, ako sú workshopy na zvládanie stresu, flexibilný pracovný čas alebo benefity na podporu zdravia.

Automatizácia a umelá inteligencia (AI) v HR

Technológie naďalej transformovali procesy v ľudských zdrojoch. Čoraz viac spoločností využíva AI pri svojej činnosti. Umelá inteligencia napomáha pri bežných procesoch ako je triedenie životopisov alebo pri analýze dát.

Udržateľnosť a zodpovedné podnikanie

V roku 2024 sa vyvíjal stále väčší tlak na spoločnosti v oblasti zodpovednosti voči planéte a životnému prostrediu. Preto mnohé firmy zavádzali konkrétne kroky do svojich politík a stratégií.

Neustále vzdelávanie zamestnancov

Vývoj technológií mení požiadavky na zručnosti zamestnancov. Firmy investovali do programov na zlepšovanie kvalifikácie a v niektorých prípadoch aj rekvalifikácie svojich zamestnancov v snahe udržať krok s potrebami trhu a zabezpečiť si tak kvalifikovanú pracovnú silu.

Záver

Rok 2024 priniesol čoraz väčší dôraz na technológie, flexibilitu a spokojnosť zamestnancov. Aké trendy môžeme očakávať v roku 2025? Bude nasledujúci rok kopírovať vývoj v tomto roku alebo prinesie ďalšie zmeny a nové trendy?

My v našej personálnej agentúre TRANSFER nenechávame nič na náhodu a na rok 2025 sa svedomito pripravujeme. U nás sa bude nový rok niesť v znamení rozširovania siete pobočiek, posilňovania interného tímu, vylaďovania procesov a neustáleho inovovania a adaptácie na potreby trhu. Tešíme sa na rok 2025 a výzvy ktoré nám prinesie.

HR trendy v roku 2024

Aký je rozdiel medzi generáciami Z, Y, X a Baby boomers?

Už ste určite počuli o generáciách, ktoré sa označujú ako Z, Y, X, prípadne ako Boomers. Viete však aký je medzi nimi rozdiel? Prípadne koho zaraďujeme do akej generácie?

Generácie ľudí sa od seba líšia v rôznych aspektoch. Zatiaľ čo generácia Z je známa tým, že vyrastala s telefónom v ruke a v prostredí sociálnych sietí, Baby boomers majú často problémy s najnovšími technológiami. Každá generácia však vyniká v niečom inom.

Generácia Baby Boomers

Ide o ľudí, ktorí sú narodení v rokoch 1946 až 1964. Dnes tieto osoby majú 60 – 80 rokov. Ide o ľudí narodených po druhej svetovej vojne, keď na celom svete výrazne vzrástla pôrodnosť, čo sa nazýva „boom“. Názov tejto generácie pochádza práve z tohto obdobia.

Ľudia z tejto generácie sú často považovaní za pracovitých a lojálnych. Boomeri sú zvyknutí pracovať dlho a tvrdo, chcú pokračovať v práci aj vtedy, keď majú možnosť odísť do dôchodku. Za celý svoj pracovný život pracovali v jednej, maximálne dvoch firmách. Baby boomers dnes na pracovisku zastupujú najmenšiu časť.

Generácia X

Generácia X zahŕňa ľudí narodených v rokoch 1965 až 1979, prípadne 1980. Dnes sú títo ľudia vo veku 40 – 60 rokov. Práca je pre túto generáciu stále dôležitá, no už nie je najvýznamnejším pilierom života. Ľudia z generácie X sú dnes veľmi žiadaní, pretože sú v očiach zamestnávateľov považovaní za najstabilnejšiu pracovnú silu. Boomeri totiž odchádzajú do dôchodku a mnohí mileniáli sa stále hľadajú.

Sú nezávislí, adaptívni a majú silný sklon k samostatnosti. Generácia X si zakladá na emočnej inteligencii. Má výborné sebaovládanie, je empatická a nechýbajú jej sociálne zručnosti.

Generácia Y (Millennials)

Mileniáli sú osoby narodené v rokoch 1981 až 1996. Dnes majú väčšinou 25 - 40 rokov.

Generácia Y je prvou generáciou, ktorá bola vystavená technológiám od mladého veku. Mileniáli sú zvyknutí na flexibilitu v práci a práve preto si väčšinou hľadajú pracovné ponuky, ktoré umožňujú prácu na diaľku. Viac ako majetok si cenia zážitky a často sa viac zameriavajú na zmysluplnú prácu než len na stabilitu. Majú sklon byť sebavedomí, s dôrazom na sebarealizáciu a rovnováhu medzi prácou a voľným časom.

Zaujímavosťou je, že mileniáli túžia po pochvale a ocenení oveľa viac než iné generácie. Dôvodom môže byť to, že počas ich dospievania sa začali vyvíjať sociálne siete, ktoré sú založené na externej validácii.

Generácia Z (Zoomers)

Do tejto skupiny patria ľudia narodení v rokoch 1997 až 2012, to znamená, že momentálne majú 10 - 25 rokov.

Toto je prvá generácia, ktorá nikdy nepoznala svet bez internetu a smartfónov. Zo všetkých generácií rozumie novým softvérom a programom najlepšie. Generáciu Z nelákajú tradičné povolania s pracovnou dobou od 9 do 17. Mnohí sa snažia preraziť prostredníctvom sociálnych sietí, napríklad natáčaním videí alebo zdieľaním iného zaujímavého obsahu.

Generácia Z hľadá flexibilné pracovné prostredie, ktoré rešpektuje ich súkromie a voľný čas. Viac než predchádzajúce generácie sa sústredia na zmysluplnú prácu a rast osobných schopností. Zoomeri sú často vystavení tlaku sociálnych sietí a porovnávania sa. Mnohí preto čelia vyššej úrovni úzkosti a problémov s mentálnym zdravím a preto si vážia otvorené diskusie o mentálnom zdraví a podporujú vzdelávanie o tejto téme.

Generácia Alpha

Za najnovšiu generáciu sa považuje tzv. Gen Alpha. Ide o osoby, ktoré sa narodili v rokoch 2013 a neskôr. V súčasnosti teda majú 0 – 10 rokov.

V prvom rade je dôležité vedieť, že Gen Alpha je úplne prvou generáciou, ktorá nepozná svet bez sociálnych sietí, internetu a počítačov. Tieto deti sa totiž narodili v čase, keď Instagram, Facebook a Youtube naberali na popularite. Aj spôsob ich učenia je výrazne odlišný od iných generácií. Pri písaní domácich úloh či vyhľadávaní informácií im pomáhajú počítače, tablety či mobily, preto sa očakáva, že budú ešte technologickejšie zdatní a vzdelaní než predchádzajúce generácie.

Rozdiel medzi generáciami sa teda prejavuje najmä v skúsenostiach s technológiami, spoločenskými hodnotami a pohľadom na kariéru a svet okolo seba.

 

Aký je rozdiel medzi generáciami Z, Y, X a Baby boomers?

Certifikácia BOS (Business Operations Specialist)

Čo je to certifikácia BOS? 

U nás v Transferi podporujeme profesionálny rast a rozvoj našich zamestnancov. Preto umožňujeme našim kolegom absolvovanie  odbornej certifikácie Business Operations Specialist.

Absolvent certifikácie musí preukázať svoje znalosti z firemných procesov, zákonníka práce, klientskych procesov a vedomosti z mnohých ďalších oblastí. Vychádzame pritom z našich interných smerníc a štandardov, ktoré sú pre našu spoločnosť kľúčové. Súbor týchto znalostí je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej kariéry v oblasti ľudských zdrojov.

Čo certifikácia prináša?

Absolvovanie tejto certifikácie otvára našim zamestnancom príležitosť získať titul „Senior“, ktorý vyjadruje ich odborné znalosti a skúsenosti v oblasti náboru pracovníkov. Okrem profesijného rozvoja sa naši zamestnanci zdokonaľujú aj vo vzájomnej spolupráci a strategickom myslení.

Inšpirácia a motivácia pre ostatných

Sme hrdí, že v našom tíme pôsobia talentovaní experti na zamestnávanie, ktorí majú chuť neustále na sebe pracovať a získavať nové znalosti. Sme radi, že tento program motivuje aj ďalších členov nášho tímu k posunu vpred a spoločne tak môžeme už viac ako 30 rokov poskytovať najkvalitnejšie služby pre našich klientov.

Pridaj sa do nášho tímu!

Ak čítaš tento príspevok a uvažuješ o práci v odvetví ľudských zdrojov, pozri si naše voľné interné pozície a kontaktuj nás. Či už máš nejaké skúsenosti v tejto oblasti alebo ešte len začínaš, ozvi sa nám, všetko Ti vysvetlíme a odborne Ťa zaškolíme. Máme stále otvorené rôzne pozície na našich pobočkách v Nitre, Trnave, Bratislave, Trenčíne alebo v Prešove či Košiciach. Neváhaj a ozvi sa nám ešte dnes buď reagovaním na konkrétnu pracovnú pozíciu alebo vyplnením tohto formulára.

Certifikácia BOS (Business Operations Specialist)

TRANSFER konferencia a nové priestory v Nitre úspešne otvorené

Minulý týždeň sme v TRANSFER personálnej agentúre s radosťou zorganizovali úspešnú HR konferenciu, na ktorej sa zúčastnili odborníci z oblasti ľudských zdrojov a marketingu. Naša agentúra, ktorá má za sebou viac ako 30 rokov skúseností so zamestnávaním, opäť potvrdila, že sme profesionáli v oblasti náboru nielen slovenských pracovníkov, ale tiež príslušníkov z tretích krajín, a vytvorila podujatie, ktoré spájalo zdieľanie poznatkov a vedomostí dôležitých pri riadení ľudských zdrojov.

Program konferencie bol bohatý a dynamický. Prednášky sa sústredili na súčasné výzvy, ktorým čelia HR oddelenia ako je zamestnávanie príslušníkov z tretích krajín a projekt Národné víza. K problematike ľudských zdrojov sa vyjadrila aj odborníčka na právo, čím do tejto oblasti vniesla iný a zaujímavý pohľad. Zároveň sa diskutovalo aj o prepojení HR a marketingu, pričom dôraz sa kládol na budovanie značky zamestnávateľa.

časťou podujatia bolo aj slávnostné otvorenie našich nových priestorov v Nitre. Tieto moderné priestory nám umožnia poskytovať ešte kvalitnejšie služby našim klientom a kandidátom.

Po oficiálnej časti konferencie mali účastníci príležitosť na networking a výborný catering. Veríme, že takéto podujatia prispievajú k rozvoju HR komunity a posilňujú spoluprácu medzi profesionálmi, ktoré môžu viesť k ďalším inšpiratívnym projektom. Vaša práca je naším poslaním, a preto sa neustále snažíme zlepšovať podmienky na trhu práce a prinášať nové nápady do sveta ľudských zdrojov.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili, a tešíme sa na ďalšie spoločné úspechy!

TRANSFER konferencia a nové priestory v Nitre úspešne otvorené

Právo na prvé zamestnanie

Projekt, vďaka ktorému mladí ľudia získavajú svoje prvotné pracovné skúsenosti sa nazýva Právo na prvé zamestnanie. Je to súbor opatrení a programov, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie zamestnanosti mladých ľudí, ktorí práve vstupujú na trh práce.

Ciele a dôvody

Hlavným cieľom tohto konceptu je znížiť nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi, ktorá je v mnohých krajinách vrátane Slovenska vyššia než v iných vekových skupinách. To môže byť dôsledkom nedostatku skúseností, nedostatočnej kvalifikácie alebo obmedzenej ponuky pracovných miest.

Situácia na Slovensku

Na Slovensku existuje niekoľko programov a iniciatív financovaných z Európskej únie, ktoré sa zameriavajú na podporu zamestnanosti mladých ľudí. Tieto programy sú spravované Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a inými relevantnými inštitúciami.

Projektom cielime najmä na mladých ľudí, ktorí skončili strednú alebo vysokú školu a ešte nemajú pracovné skúsenosti. Častokrát pre nich vzniká paradoxná situácia, kedy zamestnávatelia od nich vyžadujú skúsenosti, no noví absolventi nemajú možnosť získať túto prax inde ako práve v zamestnaní,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. 

Realizácia projektu Právo na prvé zamestnanie je plánovaná do konca roka 2024. Na tento pilotný projekt je vyčlenených 13 miliónov eur zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Význam a dôležitosť konceptu

V konečnom dôsledku je Právo na prvé zamestnanie dôležitým konceptom, ktorý by mal pomôcť mladým ľuďom úspešne vstúpiť na trh práce a získať prvé pracovné skúsenosti, čo je kľúčové pre ich ďalšiu kariérnu dráhu.

Právo na prvé zamestnanie